Oryantal Hamam Böceği

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ

Hamam böceği ailesinin bir üyesi olan oryantal hamam böceği,grubunun diğer bireyleri ile aynı özelikleri gösterirler. Oryantal hamam böceğini diğer hamam böceği türlerden ayıran belli başlı bazı özelikleri vardır.

Oryantal hamam böcekleri diğer böcekler ile aynı ortamı paylaşan ve diğer haşere grubundan rahatsız olmayan bir böcek türüdür.

Oryantal hamam böceği renk olarak siyah ve kara bir renktedir. Bu böcekler evlerde rahatlıkla dolaşan ev ortamında bizlere zarar veren haşerelerdir. Bu haşerenin boyu değişir yaşadığı alana bağlı olarak farklı uzunlukta olabilmektedir.

Oryantal hamam böceği 2 – 3 cm kadar olan böceklerdir. Bu haşereler evlerin pis ve nemli kısımlarında yaşamayı sever ve evde buldukları her şeyi yerler. Oryantal hamam böcekleri kışın yuvalarına çekilip pasif olurlarken,yaz aylarında ise aktif olarak çıkıp dolaşırlar ve beslenip çoğalmaya başlarlar. Oryantal hamam böceğinin halk arasındaki adı kara fatma dır. İnsanların yaşam alanlarına en kolay şekilde ulaşmak için lağım sularını kullanırlar. Bu bakımdan oryantal hamam böceği evlerimize her türlü mikrobu taşırlar. Bu mikrobu insanlara gıda yolu ile bulaştırırlar. İnsanların gıdalarından tükettiği zaman gıda üzerine salya ve dışkılarını bırakırlar bazen de gıda üzerine yumurtalarını bırakırlar.

İnsanlar arasında yaşanan gıda zehirlenmelerinin baş sebebi bu böceklerdir. Oryantal hamam böceği çok güçlü ayakları ile çok uzak mesafelere kadar yorulmadan gidebilirler.

Oryantal hamam böceği yumurta bırakarak çoğalan haşere olduğu için her defasında 300 kadar yumurta bırakır.
Oryantal hamam böceği(karafatma) ile mücadele çok önemlidir.Mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi alın. Oryantal hamam böceği için jel ve benzeri ilaçlar çok etkili olur. Ayrıca oryantal hamam böceği ilaçlamada sıvı ilaçlarda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !