Kalorifer Böceği

KALORİFER BÖCEĞİ

Kalorifer böceği, halk arasında kakalak böceği olarak da bilinir, hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık (Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır. Bağışıklık geliştirebilmişlerdir. Kanları beyazdır. Kalorifer böceği (
Kakalak Böceği ) nin bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler. Dünyanın en büyük Kalorifer böceği Güney Amerika’da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.
Kalorifer böcekleri ( Kakalak Böceği ), çok pistir ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyaçları oldukları için insanların oldukları yerlerde yaşarlar. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), evlerde ilk yerleşeceği yer,mutfak ve banyolardır. Genelde bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılan amatör mücadelelerde ilaçlara karşı çok çabuk direnç kazanırlar.

Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar. Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömürleri vardır. Nemli, sıcak ve pis yerleri severler, kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri,ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), genelde endüstriyel isletmelerde çok görünürler. Yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir. Karınlarının arka tarafından uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54’ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçası olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çer-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar. Evlerde ve dışarıda yasayan Kalorifer böceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır. Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.
Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), iskeletleri vücutlarının dışındadır. Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir Kalorifer böceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır. Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter. Kafası kopmuş bir Kaloriferböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür. Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldıkları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar. Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir.6 ayakları vardır. Bir çoğunda 18 eklem bulunur. 40 dakika boyunca nefeslerini tutabilirler. Hayatlarının % 75 ini dinlenerek geçirirler, bu günde 18 saat demek olur ki, bayağı tembel oldukları anlamına geliyor. Dünya üzerindeki türlerinin sayısı 5000 civarındadır.

Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), Yaklaşık 320 milyon yıl önce, karbonifer çağda ortaya çıkmışlardır ve bu güne kadar görünüşleri çok az değişmiştir. Ağızları sağa-sola doğru hareket eder. Yiyeceksiz 1 ay, ancak susuz 1 hafta yasayabilirler. Kalbi basitçe valfli bir tüpten ibarettir. Tüp kanı ileri ve geri pompalayabilir. Kalp böceğe hiçbir zarar vermeden durabilir de. Yavru Kalorifer böcekleri milimetrenin yarısı kadar bir deliğe sığabilir. Yetişkin erkekler 1.5 mm, hamile dişiler de 4,5 mm büyüklüğündeki aralıklara sığabilirler. Dünya üzerinde her yerde bulunurlar. Türlerinin çoğu tropiklerde yaşar, ancak Kuzey ve Güney Kutuplarında da yaşayabilirler. -32 dereceye kadar dayanabilirler. Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), ayaklarındaki pençeleri sayesinde duvarlara tırmanırlar. Koku alma duyuları o kadar gelişmiştir ki ev halkını misafirlerden ayırt edebilirler. Dişiler feromon denilen bir tür koku salgılayarak erkekleri davet ederler.

Kalorifer böcekleri ( Kakalak Böceği ), DICTYOPTERA familyasındandır.Yumurta yöntemiyle çoğalırlar. İçinde 35-40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim ürerler. Yumurtalarını sırtlarında taşıyabilir ve dolaştıkları her yere dökülebilir. Bir defada 200 yumurta üretebilirler ve bir yumurta paketinden 35-40 adet larva (yavru) meydana gelmektedir.Yumurtaları 18 günde yavru olarak çıkar. Çok hızlı ürerler. Üredikleri ortamda koloniler halinde yaşarlar, yılda 8-10 defa yumurtlarlar. Dişi ergin Kalorifer böceği ( Kakalak Böceği ), öldükleri anda bile yumurtalarını bırakırlar. Böcek yumurtaları herhangi bir ilaçlamayla ölmemektedir. Bu nedenle ilk ilaçlamada mevcut böcekler öldürüldükten sonra yumurtadan çıkabilecek olan yavrular için 20 gün sonra ilaçlama mutlaka tekrarlanmalıdır. Kalorifer böcekleri ( Kakalak Böceği ), genellikle geceleri aktif olduğundan ışığa karşı hassastırlar. Bir binada 10 kat birden,bir gecede dolaşabilirler. Yaklaşık bir gecede 4,5 km yol kat edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !