Sivri Sinek

SİVRİ SİNEK

Sivri sinek havada uçan kanatlı ve eklem bacaklı hayvanlardır. Sivri sinek yapı olarak çok küçük yapıdadırlar. Yapı olarak 6 adet uzun ayağa sahiptirler. Sivri sineğin baş kısmında 2 adet antenleri ve ağız kısmında kan emen uzun iğnesi bulunur. Diğer haşerelerde olduğu gibi sivrisineklerde de antenler besinin yerini bulmaya ve tehlikeleri sezinlemeye yarar.
Sivrisinekler sıcak havalarda daha çok aktif olurlar. Sivrisinekler dünyanın birçok ülkesinde yaşarlar. Sivrisinek türüne ve çeşidine bağlı olarak çok tehlikeli olurlar. Sivri sinekler şu alanlarda daha çok bulunurlar. Sulak
alanlarda, nemli topraklarda, lağım su atıklarında, göletlerde, sulama havuzlarında, biriken durgun su kenarlarında yaşamayı tercih ederler. Sivri sinekler yaşamak için çok sıvı tüketirler. Bu bakımdan sulu alanları kullanırlar. Sivri sinekler bu bakımdan sıcak ve kuru havaları bulunmaz ve yaşam alanı olarak buraları tercih etmezler.
Sivri sinekler besin olarak genellikle meyve sularını ve sebze sularını besin olarak tüketirler. Sivrisinek besinleri için mutlaka bu sular içindeki glikoza ihtiyaç duyarlar. Sivrisinekler beslenmek için insanı ısırmazlar dişi sivrisinek insandan kanı yumurta bırakmak için emer. Sivrisinek kanı emerken öncelikle konakçısının üzerinde dışa yakın damarı tespit eder ve oradan kan emer. Sivri sinekler beslenmek ve insanlara saldırmak için geceyi tercih ederler. Yani sivrisinekler geceleri aktiftirler. Gündüzleri mecbur kalmadıkça insanlara saldırmazlar. Günün birçoğunu dinlenerek geçirirler.
Sivrisinekler gündüzleri ağaçlık ortamlarda çalı çırpı ortamında, ve nemli yerlerde saldırırlar. Sivri sinekler konakçısına ulaştığında bu insanda olabilir hayvanda olabilir zararları dokunur.
Sivrisineklerde müthiş algılama özelliği bulunur. Sivrisinekler elbise altındaki kan damarlarını bile sezinleyip oradan kan emerler. Yani insanın üstü giyinik olsa dahi insanı ısırırlar.
Sivri sinekler üzerine konduğu konakçıdan çok hızlı şekilde ve çok basınçlı bir hızla kan emerler. O kadar çok kan emerler ki karnı şişene kadar emerler.
Sivri Sinek – Kan Emerken Resmi
Sivri Sinek
Tespih Böcekleri

Sivrisinekler bir önceki kanını emdiği konakçısında ki hastalığı daha sonraki konakçılarına bulaştırırlar. Diyelim ki sivrisinek fare üzerinden beslendikten sonra insanı ısırdığında faredeki hastalıklı mikropları insan kanına katmış olur.
Sivrisinek tarafından insana bulaşan hastalıklar şunlardır:
1 Sıtma hastalığı
2 Fil hastalığı
3 Sarı humma
4 Nil humması
5 Beyin iltihabı
6 Ateşli hastalıklar
7 Grip virüsü
Sivri sinekler kan emdikten sonra yumurta bırakmaya giderler. Sivri sinekler yumurtasını nemli ortamlara ve sulak alanlara bırakırlar çünkü çıkan yavrular susuz kalmasın veya susuzluktan ölmesinler diye km’lerce uzaktaki bir su nemini tespit edip yumurta bırakmaya giderler. Sivri sinekler üremek için hem erkek hem de dişi bireye ihtiyaçları var. sivrisinek çiftleşmesi genellikle havada olur. Erkek sivrisinek dişi sineği havada yakalar ve kavrar çiftleşmeyi gerçekleştirir. Dişi sivri sinek bundan sonra yumurta bırakmaya gider. Her dişi sivrisinek bir defada 500 e yakın yumurta bırakır. Bu da sivri sineklerin ne kadar çok ürediği ve ne kadar çabuk çoğaldığını gösteriyor.
Sivrisinekler ile mücadele çok önemlidir. Ferdi yapılan ilaçlamalar ve korsan firmalar tarafından yapılan ilaçlamalar kesinlikle sonuç vermez. Bu bakımdan sivrisinek ile mücadelede mutlaka yasal firma ile çalışın çünkü sivri sinek ilacı farklıdır ve kullanılan ilaçlama yöntemi de farklıdır. Sivrisinekler için kullanılan ilaçlar özel karışımdan oluşan sıvı ilaçlardır. Ve kullanılan ilaçlama yöntemi hem sisleme hem de boyama yöntemidir.
Sivri sinekler geceleri aktif oldukları için ilaçlama gece yapılsa daha etkili olunur. İlaçlama iki şekilde olmalı 1. si uçan sivrisineklere uygulanan yöntemdir. 2. uygulamada yumurta ve konaklama bölgesine yapılan ilaçlamadır.
1 – SİSLEME YÖNTEMİ İLE İLAÇLAMA
Bu yöntemde hazırlanan sıvı ilaçlar püskürtmeler ile uçuşan sivrisineklere uygulanır. Püskürtme kesinlikle sivrisineğin aktif olduğu geç saatlerde olmalı.
2 – BOYAMA YÖNTEMİ İLE İLAÇLAMA
Boyama yönteminde ise hazırlanan sıvı ilaçlar içine şeker ve glikoz maddeleri eklenir. Yapılan ilaçlamada ilaçlar bu sayede uygulanan alana yapışır ve kalıcı özeliğe sahip olur.
Sivrisinek
Sivri Sinek
Tespih Böcekleri

SİVRİ SİNEKLER İLE İLGİLİ SORULAR VE CEVAPLARI

1- Sivri sinekler nasıldır?
Sivri sinekler küçük uçuşan sineklerdir uzun ayaklı ağzında iğnesi olan ve geceleri aktif olan bir haşeredir.
2- Sivri sineklerin zararları nelerdir?
Sivri sinekler insanı ısırıp,bir çok hastağın insana bulaşmasında yardımcı olurlar.
3- Sivri sinek ilacı olarak ne kullanılır?
Sivri sinekler ile mücadelede sıvı kokulu ilaçlar su bazlı olarak kullanılmalı ve mutlaka yoğun ilaçlama yapılmalı.
4- Sivrisinek ile mücadele ne zaman yapılmalı?
Sivrisinek ile mücadele mutlaka akşam saatlerinde ve sabah tan yeri ağarınca yapılmalı çünkü bu saatlerde sivri sinekler daha aktiftirler.
5- Sivri sinekler nerde bulunur?
Sivrisinekler özelikle suya ihtiyaç duydukları için yaşam alanı olarak sulu ortamları seçerler.Pis suların akarlarında, nemli ortamlarda, sulak yerlerde, gölet kenarında, ve durgun su kenarlarında daha çok bulunurlar.
6- Sivri sinekler nasıl kontrol altına alınır?
Sivri sinekleri kontrol altına almak çok zordur. Çünkü sivrisinek çok üreyen ve çabuk çoğalan sineklerdir. Bunları kontrol altına almak için hem bataklık ve sulu ortamlar ıslah edilmeli hem de ciddi yasal ilaçlama firmaları ile çalışılmalı ancak o zaman kontrol altına alınırlar.
7- Sivri sinekler ne zaman daha çok görülür?
Sivri sinekler daha çok sıcak mevsimlerde ortaya çıkarlar. Bu haşereler soğuk havada fazla bulunmazlar.
8- Sivri sinekler insanı ısırınca bedeninde ne olur?
Sivrisinekler insanı ısırınca ısırılan yer kızarır, kaşınır, hafif apse yapar ve kabarcıklar oluşur.
9- Sivri sinekler yumurtasını nerelere bırakır?
Sivrisinekler yumurtadan çıkan yavrularının ölmemesi ve su ihtiyacının rahat karşılanması için toprağın nemli kısımlarına ve sulak alanlara bırakırlar.
10- Sivri sinekler ile mücadelede ferdi çalışmalar yeterlimidir?
Sivri sinekler ile mücadele profesyonellik ister ferdi yapılan ilaçlama veya korsan çalışan, işini bilmeyen kişiler tarafından yapılan ilaçlama asla yeterli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !