Tahta Kurusu

tahta kurusu bit  güve ilaçlama

tahta kurusu ilaçlama

TAHTA KURUSU

Tahtakurusu küçük yapılı vücutları alttan ve üstten basık halde ve toplam vücudu üzerinde 3 çift ayakları bulunan böceklerdir. Tahta kurusu kan emen bir haşeredir. Tahta kurusunun baş bölgesinde iletişimini sağlayan ve tehlikeleri algılayan 1 çift antenleri bulunur. Tahtakurusu yapı olarak ufak böceklerdir. Tahtakurusu boyları 1cm bulmaz genellikle birkaç mm’dir. Bilinen en büyük tahtakurusu 10mm geçmez. Tahtakurusu çabuk üreyen ve çoğalan bir böcektir. Tahtakurusu besin bulamadığında uzun zaman yaşayan bir böcek türüdür. Aç kaldığında hiç besinleri olmadığı zaman 2 yıla kadar yinede yaşar. Tahtakurusunun karın kısmı çok geniştir. İnsandan ve konakçısından doyuncaya kadar kan emerler. Genelde günde 4 – 5 defa kan emerler. Eğer bir insan üzerinde birden çok tahta kurusu olduğunu düşünürsek o insanın nasıl ısırıldığı ve nasıl kaşındığını görürsünüz. Sanki insanlar uyuz olmuş gibi kaşınırlar. Fakat tahta kurusu insandan çok kan emdiği için daha çok acı hissedilir.

Tahta kurusu dünya üzerinde birçok türleri bulunmaktadırlar. Tahta kurusu üzerinde yaşadığı konakçısına ve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı türleri vardır. Tahta kurusu üzerinden geldiği konakçısına bağlı olarak farklı hastalıkları insana bulaştırırlar. Tahtakurusu pire gibi başka konakçıda bulunduğu gibi insanlara da geçer ve hastalığı bulaştırmada etkin rol oynar. Tahta kurusu bu bakımdan insanlar için hiç istenmeyen zararlı böceklerdir.

Tahtakurusunun ısırdığı yerler kabarır ve şişer. Bu kabarcıklar kaşınır, ısırılan yer kızarır. Tahtakurusu sadece insan değil uçan kuşlar, kümes hayvanları, yaban hayvanlar ve evcil hayvanlar üzerinde yaşarlar. Tahta kurusu evlerimize evdeki evcil hayvanlar üzerinden veya evimize gelen misafirlerden bulaşır. Tahtakurusu çok kan emdiği için ve vücudunda uzun zaman tuttuğundan dolayı çok pis kokarlar.

Tahtakurusu ışığa karşı hassastırlar bu bakımdan geceleri aktif olup geceleri beslenirler. Tahtakurusu kanatları olmadığı için uçmazlar. İnsana direk konakçılar sayesinde bulaşır. Tahtakurusu üremesi ve çoğalması yumurta bırakmak ile olur. Tahtakurusu yumurtasını evlerin kuytu karanlık bölgelerine, mobilya içlerine, parke altlarına, evin duvar yarıkları ve çatlaklarına yumurta bırakırlar. Bir tahta kurusu bir defasında 200 – 250 kadar yumurta bırakır. Tahta kurusu çabuk çoğaldığından dolayı yumurtadan çıkan her yavru beslenmek için ortamdaki konakçıya saldırır.

TAHTA KURUSU İLE MÜCADELE VE TAHTAKURUSU İLAÇLAMASI

Tahtakurusu ile mücadele çok önemli bir konudur. Tahta kurusu ilacı özel şartlarda hazırlanmalı. Tahtakurusu ilacı sağlık bakanlığı onaylı olmalı. Tahtakurusu ilaçlaması yapan kişi mutlaka işin eğitimini almış olmalı. Tahtakurusu çabuk üreyen ve çoğalan haşere olduğundan mutlaka yayılmadan önlem alınmalı. İlaçlama şirketi olarak bizler her zaman ve her haşereye karşı daima yanınızdayız. Tahtakurusu ilaçlama yöntemleri sisleme ve yoğun püskürtme ilaçlar kullanılarak yapılır. Tahtakurusu yumurtası ve larvaları için mutlaka 2. ilaçlamayı yaptırın. Tahtakurusu ilaçlaması sonrası 30 gün içinde 2. ilaçlama isteyin. Bizler ilaçlama şirketi olarak 1990’lı yıllardan beri, hep yanınızdaydık ve hep yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !