Kulağa Kaçan

KULAĞA KAÇAN

Kulağa kaçan böceği yapı olarak çok farklı bir böcektir. Kulağa kaçan böceği rahatlıkla tanınacak özeliklere sahiptir. Kulağakaçan böceği yapı olarak kafası küçük karnı ise büyük haşerelerdir. Kulağakaçan böceğinin 6 ayağı var ve başının ön kısmında 1 çift büyük antenleri 1çiftte ufak antenleri vardır.
Kulağakaçan böceğini diğer haşereden ayıran en belirgin özellik kuyruğunun uç kısmında 1 çift kıskacı vardır. Kulağa kaçan böceğinin bedenleri üzerinde
minik kanatları var fakat uçmazlar. Kulağakaçanlar beslenmesine ve yaşama yerine bağlı olarak farklı boy ve yapıdadırlar. Bir kulağa kaçan böceği ortalama 5 cm kadar olur. Kulağakaçanlar beslenme olarak otçul böceklerdir. Bitkilerin taze aksanlarından, yapraklarından, meyvelerinden yerler ve sebze ve meyvelerimize zarar verirler. Bu da çiftçilikle uğraşan insanlar için hiç olumlu bir durum değildir. Kulağakaçan böceği gündüz veya gece fark etmez dolaşır ve beslenir.
Kulağa kaçan evlerimize aldığımız meyve sebzeler ile gelir veya evlerimizin önündeki ağaçlardan gelir. Kulağakaçan böceği üzerinde yaşadığı bitki ve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renklerdedir. Genellikle kızıl, kahverengi, siyah veya sarımsı bir renktedir.
Kulağa kaçan böcekleri ayrıca besin olarak böcek ölülerini de yerler ve diğer hayvanların leşleriyle de beslenirler. Hatta bazen ufak börtü böcek gibi ufak böcekleri yakalayıp onları da kıskaçları ile sıkıp öldürüp yerler. Kulağa kaçan böcekleri bizler içinde tehlikeli haşerelerdir. Uyku anında insanların burnuna, ağzına ve kulağına kaçabilir. Kulağakaçan ismini de buradan almıştır. Kulağakaçan böceği ilacı ve ilaçlaması için ilaçlama firmalarından bilgi alın ve yasal olan ilaçlama şirketleri ile çalışın.
Kulağa kaçan böceği ilaçlaması için sıvı püskürtmeli ilaçlar kullanılır. Kulağakaçan ile mücadelede jel ilaçlar ve diğer ilaçlar pek fayda vermez. İlaçlama yapan firmanın yasal ve kullanılan ilaçların sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir. İlaçlamayı yapan kişi mutlaka bu işin eğitimini almış olması gerekir.

KULAĞAKAÇAN BÖCEĞİ İLE ALAKALI SORU VE CEVAPLAR:

1 – KULAĞAKAÇAN BÖCEKLERİ NE İLE BESLENİR?
Kulağakaçan beslenmesinde genellikle bitkiseldir. Bitkilerin yaprakları, taze aksanlarını ve bitki meyveleri ile beslenir. Kulağakaçan böceği ayrıca böcek ve ölmüş hayvan etinden de yerler.

2 – KULAĞAKAÇAN BÖCEĞİ İNSANIN KENDİSİNE NASIL ZARAR VERİR?
Kulağakaçan haşereleri insanlar uyurken insanların burun ağız ve kulaklarına girip zarar verirler.

3 – KULAĞAKAÇAN BÖCEĞİ NERELERDE BULUNUR?
Kulağakaçan yeşil bitkilerin bol olduğu yerlerde yaşarlar. Kulağakaçan böcekleri ilkbahar ve yaz aylarında aktif iken kışları ağaç kovuğunda geçirirler.

4 – KULAĞAKAÇAN BÖCEĞİ İNSANA NE ZAMAN ZARAR VERİR?
Kulağakaçan bu böcekler insanlar uyurken insanların ağız, burun ve kulağına kaçarlar. Aynı zamanda kulağakaçan böcekleri evdeki saksılara ve bahçemizdeki meyve ve sebzelere zarar verir.
5 – KULAĞAKAÇAN BÖCEĞİ EN KOLAY NASIL TANINIR?
Kulağakaçan böceği 1 çift büyük 1 çift küçük antenleri var ve aynı zamanda kuyruk kısmında iki kıskacı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !