Bit

BİT

Bit insanlar için en utanç verici bir haşeredir. Çünkü insanlarımız bitin insana pisliğinden bulaştığını zan ederler. Bit temizliğin yetersiz olduğu ortamda yaşamayı tercih eder ve bulaşma şekilleri farklıdır. İnsanlara hastalık bulaştıran bu haşere gurubu ile mücadelede çok zordur. Şimdi bitleri tanıyalım ve zararlarını ve bunlarla mücadelesini öğrenelim. Bit kan emici olarak bilinir. Çünkü bitler üzerine konduğu veya üzerinden beslendiği konakçısının kanı ile beslenir. Bitler konakçısın üzerinden günden 6 – 8 defa kan emerek beslenir. Bit kan ile beslendiği için sürekli insanda kaşıntı, iştahsızlık ve toplumda psikolojik sıkıntılara neden olur. Bitlerin ısırdığı kısımlarda morarmalar ve iltihaplı bölgeler oluşur. Bitlerde üreme ve çoğalma yumurta ile olmaktadır.

BİTLERİ YAPISI

Bit yapı olarak ve şekil olarak diğer hayvanlardan farklıdır. Çok küçük boyları var ve şekilleri farklıdır. Bitlerin bedenleri Altan ve üsten basık seklindedir. Bitlerde baş çok ufak fakat karın torbası çok büyüktür. Bitin vücudu üzerinde toplam 6 ayağı var. Bitlerin vücutları üzerinde kanatları yoktur. Fakat küçük kısa ve güçlü ayaklara sahiptirler. Bit hareket olarak hantal bir yapıya sahiptir. Bir konakçıdan diğerine geçmek ya konakçının eşyalarını kullanmakla olur yada aynı ortamı paylaşmakla olur.

Bitlerde ayaklardan hariç olarak türüne göre farklı birkaç ufak ayak daha bulunur. Bitlerin bu ayakları üzerinde ve vücutları üstünde ufak tüyler bulunur. Baş bölgesinde de 2 adet ufak antenleri bulunur. Bitin boyları türlerine göre değişir. Genellikle ufak bedenleri birkaç mm (5 ile 8 mm) dir. Bu bit böceğinin değişik renkleri vardır bu yaşadığı yer ve ortama bağlı olarak farklılık gösterir. Bilinen en belirgin renkleri şunlardır: beyaz bit, gri bit, kül biti, kızılımsı bit, pembe bit, mavi bit vb. gibi.

Bit yaşam alanı olarak mutlaka bir konakçı seçer. Konakçısının dışında aç kaldığı zaman dahi 2 gün kadar yaşarlar. Konakçısını üzerinde ise genellikle bit 1 ay boyunca yaşamlarını sürdürür. Bit insanlara üzerinde yaşadığı yere bağlı olarak farklı isimler alır. Bu bitler insanda saç biti, kasık ve koltuk altı biti ve vücut biti olarak farklı isimler alır ve bu bitler genellikle farklı türler olur. Bit dünya üzerinde eskiden beri insanlar üzerinden beslenip zarar vermişdir.
Bitin bulaşma yolları farklıdır şunlardır:

Bitin bulaşma şekli ve yolları farklıdır. Bit insana evcil hayvanlar, kuşlar, yaban hayvanları, gibi hayvanlar ile bulaşır. Fakat insandan insana bulaşan bitlerde vardır. Bu bulaşma şekli ya eşyalar ile evlerimize gelir ya başkalarının elbiselerini kullanarak bulaşır ya da kalabalık toplumlarda insandan insana bulaşır. Bit bulaşmasında en etkili ortamlar sinema salonları, okullar, hastaneler ve toplu yaşam alanlarıdır.

BAZI BİT ÇEŞİTLERİ

SAÇ BİTİ ( BAŞ BİTİ)

Saç biti insanların saçları içine gizlenen beyaz veya gri renkli böceklerdir. Bu böcekler insanın kafa derisinden kan emerek beslenirler. Bu bitler kafaların arkasında ve kulak arkalarında gizlenirler. Saç biti saç köklerinden günde 5 -6 defa kan emer bu bitler yıkama ile kesinlikle geçmezler. Bu bitler için hazırlanan özel ilaçlar kullanılır ve ölü bitleri saçlardan hazırlanan özel taraklar ile taranarak çıkartılır. Kullanılan ilaçlar insana zararsız olmalı, güzel kokulu olmalı bitlerin yumurtalarına sirke denir. Bu sirkeleri saç kılları üzerine yapıştırırlar. Baş bitleri başka insanlar ile tokalaşma esnasında ve başka insanların şapkalarını kullanmakla bulaşır. Saç bitleri saçımızın dışında ev ortamında ve şapka ve giysilerimiz içinde saklanarak yaşamasını sürdürürler.

KIL BİTİ (KASIK BİTİ)

Vücut biti veya kasık biti diye bilinen bu bit çeşidi insanın saçları dışında koltuk altı, sakal, kasık aralarında ve göğüs kılları arasında gizlenerek buradan beslenirler.
Bu bitler kıl köklerinde tamamen vücut içine gömülü halde barınırlar.

ELBİSE BİTİ (VÜCUT BİTİ)

Elbise biti insanların kılsız tüysüz bölgelerinde insandan direk kan emerek beslenir. Elbise biti kan emdikten sonra elbiseler içinde gizlenerek saklanırlar. Yumurtasını elbiselerde dikiş aralarına, kıvrımlara ve katlanmış kısımlarına bırakır. Bu bitler sadece üzerimizde değil aynı zamanda yatak içlerinde ve ev eşyaları içine gizlene bilirler.

BİTLERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR VE ZARARLARI

Bitlerde pireler gibi ve diğer haşereler gibi sürekli konakçı değiştirdiğinden dolayı bir konakçının hastalığını ötekine bulaştırır. Bitlerin ısırmasında vücut kaşınır ve kaşıntı şekil olarak uyuza benzer. Bitler insana şu hastalıkları bulaştırırlar

Tifus mikrobu
Humma mikrobu
Deri döküntüleri
Lezyonlu ve iltihaplı akneler

Ayrıca kandaki hemoglobini tuttuğu için takatsizlik ve vücut kırgınlığı gibi belirtiler görülür.

BİT İLAÇLARI VE BİT İLAÇLAMA

Bit bulunduğu ortama ve çeşidine göre farklı şekillerde ilaçlanır. Saç biti ve kasık bitlerinde mutlaka doktora başvurulmalı. Doktor önerisindeki ilaçlar ile insan vücudu ilaçlanır. Saç biti, vücut biti ve kasık bitlerinde kullanılan ilaçlar farklıdır. Kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olması gerekir ve sağlığa hiçbir şekilde yan etkisi olmamalı. Bitler insan vücudundan bu ilaçlar ile temizlene bilir fakat evlerde ve elbiselerde bulunan bitlerin temizlenmesi ve yok edilmesi tamamen ilaçlama firmasının işidir sadece insanlar doktorun verdiği ilaçlar ile kendini koruyamaz aksi takdirde bitler evdeki ortamdan tekrar insana bulaşır. Biz ilaçlama şirketi olarak ziraat mühendisi kontrolünde hazırlanan özel karışımlar ile yıllardır müşterilerimizi memnun ediyoruz. Gelin size bir telefon kadar yakın olan şirketimize ulaşın sizi ve sevdiğinizi hem haşerelerden hem de hastalık kaynaklarından koruyalım.

Bit ilacı şu özeliklere sahip olmalı.

1 – İnsan üzerinde bulunan bitlerden kurtulmak için kullanılan losyon, şampuanlar ve ilaçlar insan vücuduna zararsız olmalı
2 – bite karşı kullanılan bu maddeler kokusuz olmalı.
3 – bit için kullanılan bu ilaç insan üzerindeki hem bitte hem de sirkeye(yumurtaya ) etki etmeli.
4 – ilaçlar kalıcı özeliğe sahip olmalı ve tekrar bulaşmayı önlemeli
5 – bit için kullanılan ilaçlar kötü kokulu olmamalı ve etrafa bulaşan cinsten olmamalı, aksine güzel kokan parfüm içerikli olmalı

BİT İLE MÜCADELEDE KONTROL VE ÖNLEMLER

Bit görüldüğünde insanlar ilaçlanmalı, ve vücudu temizlenmeli.
Bittin bulun alan temizlenmeli ve ilaçlama firması tarafından ilaçlanmalı
Evdeki eşyaların ve elbiselerin temizlenmesi ve ilaçlanması
Bitler ile yapılan bu mücadele yöntemlerin hepsi aynı gün içerinde yapılmalıdır ki sonuç alınsın
Bitlerin çok yayıldığı durumlarda mutlaka bize ulaşın geriye kalan diğer çözümleri birlikte çözelim.
Bit ilaçlamasında mutlaka profesyonel firma ile çalışın. Bit ilaçlaması yapan kişilerde işin eğitimini almış olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !