Karıncalar

KARINCALAR

Karıncalar yeryüzünün en kalabalık ve ufak canlılarıdır. Karıncaların binlerce türü vardır ve Karıncalar diğer hayvanlardan farklı olarak koloni halinde yaşarlar. Karıncaların tümü yuvalarını toprak altında ve ağaç köklerinin içine yaparlar. Son derece iyi örgütlenmiş bir düzen içinde yaşarlar. Bu nedenle insanlarınkinden dahi daha gelişmiş bir uygarlığa sahip olduğu söylenebilir. Hiç bir canlı ile kıyaslanamayacak üstünlüktedirler.

Karıncalarda toplam altı ayak ve baş kısmında bir çift antenleri vardır. Karıncaların ağız kısmında ise kesici kıskaçları bulunur. Karıncaların rengi bulunduğu ve yaşadığı ortama göre değişebilir. Kendilerini bu şekilde kamufle ederler. Karıncalar görünüş itibariyle çok narin canlılardır. Boyun ve bel kısımları oldukça incedir. Karıncalar beslenmek için ot ve et yerler. Karıncaların boyları türlerine göre değişir. Bazı türlerin boyları 2-3 mm olduğu gibi 4-5 cm uzunlukta olanı da vardır. Karıncalar yalnız yaşamazlar. Kendileri için uygun ortam bulduklarında koloni halinde oraya yerleşir. Kolonilerin başında ana kraliçe olan Karıncalar vardır. Bu karınca yapıları itibariyle kanatlı doğar. Her ana kraliçe karınca kendi kolonisini kendisi oluşturur. Her koloninin içinde milyonlarca karınca bulunmaktadır. Bu Karıncalar nerdeyse gece gündüz olmak üzere 20 saat çalışırlar. Karıncaların görünüşü ne kadar narin olsa da çok güçlü canlılardır Kendi vücut ağırlıklarının 50 -60 katı kadar ağırlıktaki besinleri kolaylıkla kaldırabilecek yapıdadırlar. Karıncalar bulduğu bitkisel besinleri yuvalarına taşırlar.Bu bitkileri yuvadaki Karıncalar öğütür ve bu besinlerin üzerinde mantar oluşturulur ve oluşan bu besinleri yiyerek beslenirler. Karıncalar aynı zamanda börtü böcek ile beslendikleri için ölü örümcek ve her türlü küçük ölü haşereleri de yerler.

Karıncalar iletişimini sağlamak için başındaki antenlerini kullanırlar, Karıncalar bu antenleriyle titreşim göndererek diğer Karıncalar ile irtibat kurarlar. Karıncalar besin bulamayıp aç kaldığı zaman insanları ısırır fakat zehirli olmadıklarından zararsızdırlar. Karıncalar yumurta ile ürerler ve bir karınca kolonisinde yüzlerce yumurta bulunur. Karıncalar besinlerimize en çok ortak olan canlılardır. Mutfağımızda yere dökülen herhangi bir besin var ise Karıncalar ordu halinde hücum ederler. Karıncayı genelde mutfaktaki şekerliğimizin içinde ve diğer besinlerimizin üstün de rahatlıkla görebiliriz. Karıncaların istilasına uğramış mutfakta onlardan kurtulmak o kadar zordur ki… Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ki karınca zehirsiz bir canlı olsa da ev içerisinde ordu şeklinde dolaşması hem çirkin bir görüntü oluşturur hem de bu Karıncalar dışardan geldiği için mikrop taşır ve besinlerimizde dolaşıp bu mikropları ve dışkılarını besinlerimize bulaştırıp hastalığa sebebiyet verirler. Karıncalar bu nedenle pekte masum canlılar değildir eğer evlerimiz de yaşıyorlar ise… Bireysel mücadele ile Karıncalardan yani bu davetsiz misafirlerden kolay kolay kurtulamayız bu nedenle ilaç firmalarından yardım almalıyız.

Biz sizlere diyoruz ki diğer tüm haşere ilaçlamasında olduğu gibi karınca ilaçlamasında da yılların tecrübesiyle uzmanız. Profesyonel ve deneyimli ekibimiz ile hizmetinizdeyiz.

KARINCA İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR

1-Karıncalar zehirli midir?
Karıncalar zehirli değildir ama insanların mutfaklarındaki besinlerinden beslenerek bizlere mikrop bulaştırırlar ve bitkilerimize zarar verirler.
2-Karıncalar nerede ne şekilde yaşarlar?
Karıncalar toprağın altında ve ağaç köklerinde, ağaçların ve bitkilerin üzerinde yuvalanırlar. Karıncalar koloniler halinde yaşarlar tek yaşayan karınca cinsi yoktur.
3-Karıncalar ne şekilde çoğalırlar?
Karıncalar yumurta ile ürerler ve bir kolonide yüzlerce yumurta bulunur.
4-Karıncalarla bireysel mücadele mümkün mü?
Maalesef ki karıncalar mutfağımıza hücum ettiğinde onlardan kurtulmak kolay değildir kendilerine uygun çatlaklarda yuva yapıp mutfağımızdan kolay kolay gitmezler. Çünkü mutfağımız da yeterince besin vardır ve bireysel hiçbir önlem karıncalardan kurtulmamız için yeterli olmayacaktır.
5-Karınca ilaçlaması için ilaç firmaları aranmalı mı?
Karıncalarla bireysel mücadele mümkün olmadığı için mutlaka ilaç firmalarından yardım almalıyız ve konuda da mutlaka ilaç firmalarını araştırıp ondan sonra yardım almalıyız. Konusunda deneyimli olmayan işi bilmeyen kişiler ilaçlama yaptığı taktirde hem sizin hayatınızı hem de sevdiklerinizin hayatını riske atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !