Kemirgen – Fare Mücadelesi

Kemirgen Mücadelesi

Kemirgenlerle  Mücadele   Hizmeti Artı İlaçlama   Tarafından  Ziraat  Mühendisleri  Denetiminde   Gelişen  Son Teknolojiyi  Kullanarak  Bir  Bütün  Olarak  Sağlanmaktadır. Kemirgen Mücadelesinde  Öncelikle  Kemirgen Sorunun Olduğu Yerler  Tespit  Edilerek  Gerekli   Keşifler  Yapılmalıdır. Bu Sayede İlaçlamanın Nerelere  Ve Nasıl  Hangi Metodlarla  Uygulanacağı  Karar Verilmelidir. Kemirgen  Mücadelesinde   En Çok Uygulanan  4   Çeşit    Metod Olup   ,  Bu  Metodlar  Gerektiği Gibi  Uygulandığında   Fare  Mücadelesinde İstenilen  Sonuçlar    Alınmaktadır.

A )  ORTAMIN KEŞFİ
B ) KEMİRGEN  POPÜLASYONUN BULUNDUĞU     YERLERİN  TESPİTİ  VE GİRİŞ ÇIKIŞ NOKTALARI
C )  UYGULANACAK İLAÇLAMA METODLARININ SEÇİMİ
D )  İLAÇLAMA  HİZMETİ
E )  İLAÇLAMA SONRASI KONTROL HİZMETLERİ

İlaçlama Öncesi Keşif Uygulaması

İLAÇLAMA  HİZMETİ   ÖNCESİNDE    KEMİRGEN  PROBLEMİ  BULUNAN   ORTAMIN  KEŞFİ  GEREKMEKTEDİR.BU KEŞİF  DOĞRULTUSUNDA  KEMİRGEN  POPÜLASYONUN  YOĞUNLUK  BÖLGELERİ  ,   GİRİŞ ÇIKIŞ  NOKTALARI  VE  KAYNAK  YUVALARI  TESPİT  EDİLMELİDİR.   BU  TESPİTLER  SONUCUNDA İLAÇLAMA HİZMETİ  NASIL ,  NE ŞEKİLDE VE NERELERE   ,  HANGİ ZAMAN ARALIKLARINDA  UYGULANMASI UZMAN  EKİP TARADINDAN KARAR VERİLİR.

  • KEMİRGEN İDRARI VE PİSLİĞİ UV (  ULTRAVİYOLE )  IŞINLAR ALTINDA  , İÇERSİNDEKİ  AMİNOASİTLERDEN DOLAYI  YANSIMA  YAPMAKTADIR. BU IŞIMA  SAYESİNDE KEMİRGEN AKTİVETİSİ VE GİRİŞ  ÇIKIŞ  NOKTALARI  ÖZEL   KEMİRGEN  TESPİT  FENERLERİ  SAYESİNDE  TESPİT EDİLMEKTEDİR.  BU SAYEDE GEREKEN YERLERDE İLAÇLAMA HİZMETİ  YAPILMASI  SAĞLANMAKTADIR.
  • KEMİRGENLERİN  GİRİŞ  ÇIKIŞ  NOKTALARI VE AÇIKLIKLAR   TESPİT  EDİLİR.
  • KEMİRGEN  DIŞKILARININ  BULUNDUĞU  VE  YOĞUNLUK  GÖZÜKEN  YERLERİN KEŞFİ SAĞLANIR.
  • YUVALANMA  VE KAYNAK  YERLERİN KEŞFİ SAĞLANIR.
  •  Kemirgen  İstasyonu Metodu :

Profesyonel   Kemirgen  Fare  Mücadelesinde  Uygulanan  En  Yaygın  İlaçlama   Metodur.  İstasyon  İsmi   Verilen  Fare Monitörine   ,   Fare  İlaçları   Yada  Zehirleri   Yerleştirilir.  İstasyonlar Kemirgenlerin   Farelerin  Girebilecekleri   Boyutlarda  Olup  ,  Hem  Şekli İle  Hemde İçersindeki  Yemlerin  Çekici  Özellikleri  İle  Kemirgenleri  Kendisine Karşı   Çekmektede  Ve Fareye Karşı  Cezbedici  Özellik  Taşımaktadır.  Ortamda  Bulunan Bir Farenin İstasyona Uğramama  Şansı  Yok Denilecek Kadar Azdır.  .   Kemirgen İstasyonları  Genel Olarak   Dolap  Veya  Petek Altlarına  Yada Gizli Yerlere Köşelere  Farenin Gezebileceği  Yerlere  Metrekare  Ve Mesafe  Göz Önünde Bulunup   Hesaplanarak  Yerleştirlir. Bu İşlem Uzman  Ekip Tarafından  Uygulanmalıdır.   İstasyonlar  Yerleştirildikten Sonra   ,    Hedefimizdeki   Farelerin  İstasyonlara  Uğrayıp  Zehirli  Yemleri  ,   Tüketmeleri  Beklenmektir. Bu Konuda Biraz Sabırlı  Olmak  Gerekir .  Kaliteli  Yemler  Kemirgenleri  Ortalama  2 Gün Sonra     İç Kanama  Geçirmesiyle Öldürmektedir . Amacımız Zehirlerin  Tüketilmesini Sağlamak  Olduğu  İçin , Fareler Kemirgenler   Birbirlerinin   Zehirli Yem  Sonucu Öldüklerini  Hissedikleri  Durumda ,   Zehri Yemezler Yada Kusarak Zehirden Kurtulmuş Olurlar .  Bu Yüzden Profesyonel  İlaçların Uzun Zaman İçersinde  Kesin  Öldürme Etkisi Taşıması  Gerektirir.  Yemi  Yiyen  Fareler   Kemirgenler Genelde Ortamda  Değil ,   Kaynaklarında   Yuvalarında  Ölürler.  Kemirgenler   Ortamı  Terk Etme  İhtiyacı  Duyarak  Kendilerini  Ölüme  Terk Ederler.  Bu  Şekilde  Ortamdaki  Fare  Problemi Çözülmüş Olur .  Yinde   Kontrol Amaçlı  Olarak  İstasyonlar   İçersindeki    Zehirli Yemler  Yenilenme  Ve  Belli   Bir  Müddet  Ortamda  Bulunması  Gerekmektedir  . Bu Şekilde    Ortamda  İleriye  Dönük  Fare  Ve  Kemirgen  Üreme Sorunuda  Ortadan  Kalkmış  Olur.

  •  Canlı Yakalama  İstasyonu  Metodu :

Canı Yakalama  Metodunda ,    Canlı  Yakalama İstasyonu Adını Vediğimiz  Kemirgen İstasyonları   Aynı  Şekilde   Belli  Mesafe  Ve  Metrekareler  Hesaplanarak  Kemirgen  Sorunu Olan  Yerlere  Yerleştirilir .  Canlı  Yakalama  İstasyonlarında   Klasik  İstasyon  Gibi   2  Giriş  Olmaktadır.   Kemirgen   İstasyonuna   Fareyi  Cezbedecek  Herhangi  Bir Yem Yada  Bir  Gıda Ürünü  Bırakılır.   Gıda Kokusunu Alan  Fare  ,  Beslenmek İçin İstasyonun İçine  Girer .  İstasyonun  İçine  Giren   Fare  Tekrar  İstasyonun  İçinden  Çıkamaz.  Canlı Yakalama İstasyonunda  Farenin  İçeri Girişi Vardır ,  Ama İstasyonun Mekanik Teknik Özelliğinden Dolayı   , Farenin  Çıkış  İçin  İstasyon  Kapısına  Yöneldiğinde  Kapısı  Kapanmaktadır.  Bu  Şekilde  Fare  Canlı Olarak  İstasyona  Hapsedilmiş Olmaktadırç .  Kesinlikle İçerden  Çıkamaz  .  Bu İstasyonun  Mekanik Ve Teknik   Bir   Özelliğidir.    Bu Sayede  Hedef  Kemirgen  Herhangi Bir  Zehre Veya İlaca  Maruz  Kalmadan  Hapsedilmiş  Ve  Yakalanmış Olunur.

  •  Yapışkan   Levha Ve  Tuzak Metodu :

Yapışkan Metodunda  İse   Kemirgenler  Tarafından    Çekici  Özellik Taşıyan  Ve  Kendisine  Çekme Özelliğiyle Bulunduran   Özel    Koku   İçeren  Yapışkan  Levhalar Kullanmaktadırç   .Bu Yapışkan  Levhalar  Çok Güçlü  Yapışkan  Malzemelerden  Oluşup  ,   Kemirgenlere Karşı  Aşırı Cezbedici Kokusu İle Fareyi  Kendisine Çekmektedir.    Beslenmek İçin  Gezinen  Hedef  Kemirgen   Tuzağa   Yakalanarak   ,  Şiddetli  Bir Şekilde  Yapışır.   Sonrasında    Hareketsizlikten  Ve   Rahat  Solunum Yapamadığından  Dolayı  Kemirgen Kısa Bir Süre İçersinde  Ölür   Firmamız  Tarafından  Kullanılan  Bu  Yapışkanlar  Eczanelerde Satılan  Yapışkanlardan  Olmayıp ,  Profesyonel  İlaçlama  Hizmetinde  Uzman  Ekip  Tarafından  Kullanılan Yapışkan  Levhalar  Ve  Tuzaklar  Olmaktadır. .  Bu Levhalar   Genelde  Dolap Altlarına  ,  Köşerelere  Farenin  Gezebileceği ,  Beslenmek İsteyeceği  Yerlere  Metrekare  Ve Mesafeler  Hesaplanarak   Yerleştirilir.  Yapışkanlar  Aynı  Zamanda  Tünel  Şeklinide  Dönüştürülebilir.

  •  Yemleme  Ve Açıktan İlaç Atma   Metodu

Bu  Metodda    3  Ayrı  Formülasyondan   Oluşan  Blok  , Pellet  Ve  Pasta  İsmini  Verdiğimiz  Kemirgen  Yemleri İlaçları    Belli  Yerlere  Direk  Açık   Bir Şekilde  Yada  Bir Plastik  Tabak  İçinde  Yada  Bir  Tel Vasıtasıyla  Bir Yere Sabitlenerek İlaçlaması Uygulanır .  Bu  İlaçlar  Kazandaireleri ,  Kömürlüklükler , Tuvalet Delikleri  , Alçıpan Araları  , Lavoba Boruları  , Kanalizasyon , Çöplükler Veya  Lağam  Gibi  İstasyon  Kurma İhitmali   Zor Olan  Yerlerde  Direk  Olarak  Uygulanır.

Blok Yemler                        Pellet  Yemler              Pasta   Yemler

Kemirgenlerle mücadelede bir kaç çeşit metot uygulanmakta olup , bunlardan en çok kullanılan ve sonuç alınan yöntemler istasyon ve yapışkan yöntemidir. Bunun dışında yine canlı yakalama kapanları gibi birçok sistem vardır. İstasyon metodunda istasyon adı verilen plastik kutulara zehirli fare yemleri konulur. İstasyonlar kemirgenlerin girebileceği boyutta olup onların bulanabileceği yerlere konulmalıdır.

Zehir etkisini en geç 1-2 gün içersinde gösterir ve kemirgen genelde yuvasındayken ölür. Bir başka yöntem ise yapışkan yöntemi olup , yapışkan zamk kemirgenlerin gezebileceği yerlere sürülür ve kemirgen üzerinden geçtiği zaman anında onu bulunduğu yere yapıştırır. Bu sayede kemirgen orada yakalanmış olur.

Bir diğer yöntem ise klasik fare kapanları yöntemidir. Ama kemirgen mücadelesinde en önemli etken izolasyondur. Muhakkak kemirgenlerin ortama girebileceği yerler çok iyi bir şekilde izole edilmeli ve delikler kapatılmalı veya ince tel çekilmelidir. Bu sayede önleri kesilmiş olur.

Kemirgen İstasyonları

Canlı Yakalama Kapanları
Yapışkan Levhalar
Kapanlar
Blok ve Panel Yemler

ULTRASONİK  FARE   KOVUCU CİHAZLAR

 

 

BU CİHAZLAR  ÇIKARDIKLARI  ULTRASONİK  SES  DALGALARI            İLE   BELLİ  BİR  MESAFE              İÇERSİNDE  KEMİRGENLERİN  ORTAMDAN  UZAKLAŞMASINI  SAĞLAMAKTADIR.  KEMİRGENLERE  KARŞI  KOVUCU ÖZELLİĞİ  BULUNMAKTADIR.  BU TÜR        CİHAZLAR GENELDE ALTERNATİF  OLARAK  KULLANILMAKTA  OLUP   ,   İLAÇLAMA HİZMETİ  GİBİ KESİN  SONUÇ VERMEMKTEDİR.

Blok ve Panel Yemler

            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !