Ev Faresi

EV FARESİ

Ev fareleri insanlar ile iç içe yaşan ve dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip canlılardır. Ev faresi beslenmek için insanların barınağına gelerek insanların besinlerine ortak olurlar. Ev faresi evde bulduğu her türlü yiyeceği tüketirler. İnsanların tükettiği ve tüketmediği her şeyi yerler. Evde bulunan tahıl, hububat ve pişmiş aş olsa dahi her şeyi yediği gibi evde sabun, macun, tutkal ve giydiğimiz deri elbiseler dahi her şeyi yerler.

Ev faresi küçük boyutlarda olup genellikle 10cm kadardır. Sıcak ortam bulduğunda ve iyi beslendiğinde 2 ayda bir yavru doğurur. Fareler diğer haşereler gibi üremede yumurta bırakmazlar bu hayvanlar çoğalmada ve üremede canlı yavru doğurur. Fare her batımda 10 – 12 kadar yavru doğurur. Her yavru fare 2 – 3 aylık olduğunda cinsel olgunluğa erişir. Ev fareleri yuva yapmak için evlerin çatılarını ve bodrumlarını tercih ederler. Yuva yaparken evdeki pamuklu yünlüleri kemirip yuvasına taşır.
Fareler bazen insanların kullanmadığı elbiselerini de kemirir ve kullanılmaz hale getirir. İnsanlara en çok hastalık bulaştıran fare türü ev faresidir.

Ev faresi olarak bilinen ve evlerde beslenen fare türleri de vardır. İnsanlar bunu hobi olarak kullanırlar. Amerika da hamster denilen fareler için özel yetiştirme çiftlikleri bulunur. Bu çiftliklerde yetiştirdikleri fareleri insanlar besin olarak tüketirler. Hatta amerikan lokantalarında hamburger olarak insanlara sunulur.

Ev faresinin diğer bir türü ise insanların hayatını kurtaran beyaz kobay fareleridir. Bu fareler laboratuarlarda kobay olarak kullanıldığı için ilaç sektöründe ve biyoloji araştırmalarda önemli rol oynarlar.

Ev faresi ile mücadele çok önemlidir. Çünkü zamanında önlem alınmazsa insan sağlığı açısından çok tehlikeli olur. Ev faresi ile mücadele çok eski çağlardan beridir yapılmakta. Fakat yapılan müdahale çok ilkel olup yetersizdi. Şimdi ilaçlama firmaları ile bu iş çok daha profesyonel ve kolay olmaktadır. Ev faresi ilaçlamasında mutlaka ilaçlama şirketi ile çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !