Hamam Böceği

HAMAM BÖCEĞİ

Hamam böceği (kalorifer böceği) küçük yapılı altı bacaklı ve başucunda 2 tane anteni olan bir böcektir. Hamamböceği eklem bacaklılar grubunda incelenir. Hamam böceği farklı renklerde olup üzeri sert kabuktan oluşan bir çift kanatla örtülüdür. Hamam böceği kanatlarını kullanmaz yani uçarak bir yerden başka yere geçmez. Ama bazı türleri ve çeşitleri bu sistemini geliştirerek uçarlar. Hamam böceği bu sert kabuğu ile kendini dış zararlardan korur. Hamam böcekleri (oryantal böcekler) kanatlarından ziyade ayaklarını kullanırlar. Güçlü ayakları ile saatte kilometrelerce yol alırlar.

Hamam böcekleri farklı boylarda olabilirler genellikle 5 cm olsalar da 10 – 12cm olanları da vardır. Boy yapıları ve renkleri tamamen türüne ve yaşam ortamına bağlı değişir. Hamam böceklerinin bünyesi çok sağlamdır hem soğuğa hem sıcaklığa ve hem de radyo aktif maddelere karşı dayanıklıdır. Hamam böcekleri ( kalorifer böceği) yüksek ısılara dayanabildiği gibi (yani 40 -50 derece ) çok soğuğa da dayanıklıdırlar. ( – 30 derece) kadar. Hamam böceği üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ultra viyole ve radyasona tutulan hamam böceklerine hiç bir şey olmazken, insanlar ve diğer canlılar 1sn kadar kısa zaman tutulduğunda ölürler. Bu bakımdan hamam böceği ile mücadele çok önemidir. Hamam böceği (oryantal böceği ) ile mücadelede eski yöntemler kullanarak ve ilkel şekilde onları öldürmekle hal olunmaz. Bu konuda mutlaka ilaçlama şirketine başvurulmalı.

Hamam böcekleri dünya üzerinde hemen hemen her kıtada bulunurlar. Yeryüzünde bilinen hamam böceği türü yaklaşık 4500 – 5000 kadardır. Hamamböceğinin kendi vücudu üzerinde mükemmel bir sonar ve radar sistemi vardır. Bu radar sistemi ile hem gıdaların yerini tespit ederler hem de kendilerine gelen tehlikeleri algılayıp savunmasını yaparlar. Radar sistemi sayesinde yaşadığı ortama gelen yabancıları o ortamın yerlilerinden ayırt edebilirler.

Hamam böcekleri geceleri aktif olup beslenmelerini gece yaparlar. Hamamböceklerini (kalorifer böceği) evlerimizde gece daha çok görmemizin sebebi de budur. Gündüzleri pasif olan hamamböcekleri kuytu bölgelerde, loş olan yerlerde ve duvar yarık ve çatlaklarında dinlenirler. Günün birçok kısmını dinlenerek geçirirler ve 16 – 18 saat kadar uyurlar. Geceleri 6 saat kadar ortaya çıkıp beslenirler.
Hamam böcekleri (oryantal böceği) besin olarak ufak haşere, börtü böcek türlerini, pişmiş yemek ve aş, sebze ve meyveleri yiyerek beslenirler. Hamam böcekleri insanı ısırıp sokmazlar. İnsanları ısırmadığı için zararsız görünürler. Fakat hamam böceği (kalorifer böceği) görüntü olarak insanı rahatsız eder yani tiksindiricidir. Ayrıca hamam böceği insana birçok hastalık bulaştırdığı için çok tehlikelidir. Haşere grubu içinde insana en çok hastalık bulaştıran haşere hamam böceğidir.

Hamam böceği besinlerimizden tükettiğinde, bu yiyeceğimize salyalarını, dışkılarını ve yumurtalarını bırakırlar. Hamam böceği bu yolla birlikte bizlere birçok hastalık bulaştırır. Hamam böceği insanların yemediği ve çok pis bulduğu gıdaları da tüketirler. Hamam böceği ayrıca evimizdeki kağıt ve ürünlerini tükettiği gibi evdeki eşyalarımızı ve elbiselerimizi de kemirirler.
Hamam böceğinin (kalorifer böceği) insana bulaştırdığı hastalıklar şunlardır:

1 – Gıda zehirlenmelerinin %95 ne sebep bu böceklerdir. Gıdalara bıraktıkları salya, dışkı, ve yumurtalar ile bulaşan mikroplar hızlı bir şekilde yiyeceklerimizi bozar
2 – Dizanteri mikrobunu
3 – Grip mikrobunu
4 – Hepatit virüsünü
5 – Verem mikrobunu
6 – Atrax hastalığı mikrobu
7 – Astım mikrobu
8 – Alerjik hastalıklar
9 – Pnomoni
10 – Mantar hastalığı mikrobu.vb gibi birçok hastalığı insana bu haşere grubu bulaştırır.

Hamam böcekleri açlığa ve susuzluğa dayanıklı hayvanlardır. Hamam böceği( karafatma ) aç olarak 1 -1,5 ay kadar yaşar. Fakat susuz olarak sadece 1 hafta kadar dayanır. Hamam böcekleri çabuk üreyen ve bulduğu her fırsatta yumurta bırakan bir haşere türüdür. Hamam böcekleri bazen ömürleri boyunca 1 kez çiftleşir bazen de 2 -3 kez çiftleşir. Hamam böceği 1 kez çiftleştikten sonra çoğu zaman ömürleri boyu kendilerine yeter bu çiftleşme ve yılda 4 -5 kez yumurta bırakırlar. Hamam böceği her yumurta bıraktığında yumurta sayısı 300 ile 500 kadar olur.

Hamam böceği yumurtasını evlerde çatı, bodrum, ev çatlaklarına, duvar yarıklarına, parke diplerine, Pis su akarlarına bırakırlar. Hamam böceği yumurtaları ortamın sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 15 gün ile 21 gün içinde larvalaşır.


Hamam böceği ( kara Fatma ) ömrü takriben 2 -2,5 yıl kadardır. Hamam böceği herhangi bir kısmı kopsa veya kafaları ezilip koparılsa dahi bedenleri 1 hafta kadar yaşayabilirler. Kafaları kopan hamam böceği etrafına yumurta bırakarak çoğalabilirler. Hamamböceği kendi kabuğunu yılda birkaç kez değiştirir. Kabuğu değişen bu hamam böceği daha genç ve dinamik olur.

Hamam böceği halk arasında farklı isimler ile bilinirler hamam böceğinin başlıca isimleri şunlardır:

Hamam böceği
Kalorifer böceği
Oryantal böceği
Alman kalorifer böceği
Amerikan hamam böceği
Börtü böcekler
Kara Fatma
Siyah böcekler
Hamam böcekleri yukarıda saydığımız isimler dışında daha birçok isimle anılırlar.

HAMAM BÖCEĞİ İLE MÜCADELE VE HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMASINDA KULLANILAN İLAÇLAR

Hamam böceği ile mücadele çok önemlidir. Çünkü çok çabuk çoğalan bu haşereler ile başa çıkmak zordur. Hamam böceği (ev böceği) ilacı olarak hem sıvı ilaçlar hem de jel ilaçlar kullanılır. Hamam böceği ilaçlanması mutlaka periyodik yapılmalı. Çünkü hamam böceği yumurtasını ortama bırakarak ve buna takriben ilaçlamadan sonra 15 ile 20 gün sonra hamam böceği yavruları olarak tekrar ortaya çıkarlar. Hamam böceği ilaçlarının etkili olması için ilaçlar özenle kullanılmalı. İlaçlamayı yapan eleman işin eğitimini almış olması gerekir. Hamam böceği ortamda yoğun ise kullanılan ilaçlar yoğun sıvı ilaçlar olur. Hamam böceği ortamda nadir ise jel ilaçlar kullanılarak haşere ile mücadele edilir. Biz ilaçlama firması olarak halkın sağlığını yıllardan beridir koruyarak tüm haşereler ile mücadele ettik. İlaçlama yapan firma yasal olmalı ve kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !