Tesbih Böceği

TESBİH BÖCEĞİ

Tespih böceği çok ayaklı olup küçük haşere grubunun bir parçasıdır. Boyları türlerine göre değişken olan bu haşereler birkaç mm den 3 cm kadar olan türleri de vardır. Vücudunun üstü bir kabukla kapalı olup bölmeli haldedir. Vücut üzerindeki kabuk bölmeleri arasında yumuşak deri bulunur. Tesbih böceği bunun sayesinde kendisine tehlike geldiğinde kendini yuvarlayarak tespih tanesi şeklini alır. Zaten ismini de buradan alır. Tespih böceği türüne bağlı olarak farklı renklerde olabilirler. Renk olarak gri, kül rengi, kahverengi ve mat renklerde olabilirler. Tespih böceğinde bütün
haşere türlerinde olduğu gibi baş kısmında 1 çift antenleri vardır.
Tespih böceği yaşam alanı olarak pis rutubetli ve nemli yerleri tercih ederler. Genellikle evlerin banyo, tuvalet, mutfak, çatı ve bodrumunda bulunurlar. Tespih böcekleri evin iç kısmında ise saksıların dip kısımlarında, kapı ve pencere diplerinde bulunurlar.
Tespih böcekleri besin olarak bitkisel beslenirler. Çok nadir olarak hayvansal ürünlerden tüketenler vardır. Tespih böceği evlerde açıkta bıraktığımız sebze ve meyvelerden beslenir. Tespih böcekleri açıktaki bu sebze ve meyvelerden yedikten sonra salyalarını ve dışkılarını bırakırlar. İnsanlar sebze ve meyveleri yıkamadan tükettiği zaman bu haşere salyaları ve yumurtalarını tüketmiş olurlar.
Tespih böceğinin salyasını tüketen insanlar mikrop ile tanışmış olur ve bu salyalar ile gelen hastalığı kapmış olur.
Tespih böceğinin bazı türleri insanları ısırır ve insandan kan emer.
Tespih böcekleri geceleri daha çok aktiftirler. Gündüzleri ise pasif olarak dinlenirler. Beslenme işini genellikle geceye saklarlar.
Tespih böcekleri ayrıca evdeki saksılara da zarar verirler.

TESPİH BÖCEĞİ İLACI VE TESPİH BÖCEĞİ İLAÇLAMASI

Tespih böceği ilacıları özel olarak hazırlanan karışımlar ile yapılır. Tespih böceği ilaçlaması kolay fakat tecrübe ister. Her haşere için kullanılan ilaçlar farklı olduğu için mutlaka ilaçlama firmasından bilgi isteyin.
Tespih böceği ilaçlamasında dikkat edilmesi gereken konular şunlardır:
1- İlaçlama mutlaka yasal firma tarafından yapılmalı
2 -Kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı olmalı
3 -İlaçlamayı yapan kişi profesyonel olmalı
4 -İlaçlama zamanında yapılmalı

TESPİH BÖCEĞİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1- TESPİH BÖCEĞİ NE İLE BESLENİR?
Tespih böceği çoğu zaman bitkisel beslense de çok nadir türleri insanları ısırır.
2- TESPİH BÖCEĞİNİN ZARARLARI NELERDİR?
Tespih böceği evlerdeki saksılara zarar verdiği gibi evlerde açıkta kalan sebze ve meyvelerden tüketirler. Bazı türleri de insanı ısırıp kanını emerler.
3- TESPİH BÖCEĞİ İNSANI HASTA EDER Mİ?
Tespih böceği tükettiği sebze ve meyveler üzerine bıraktığı salya ve dışkıları ile insana hastalık bulaştırır.
4- TESPİH BÖCEĞİ NERDE YAŞAR?
Tespih böceği yaşam alanı olarak genellikle pis,nemli ve rutubetli yerleri tercih ederler evlerde mutfak, banyo, tuvalet,saksı dipleri ve duvar diplerini tercih ederler.
5- TESPİH BÖCEĞİ İLE MÜCADELE NE ZAMAN YAPILMALI?
Tespih böceği görüldüğü zaman mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlayın ve en kısa zamanda ilaçlama yaptırın.
6 – TESPİH BÖCEĞİ İLAÇLAMASINDA HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?
Tespih böceği ilaçlaması iki şekilde olur. Tespih böceği ilaçlaması ya sıvı püskürtme ile olur ya da jel ilaçlar ile olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

HEMEN ARA !